Ministerstvo vnitru dodatečně zodpovědělo otázky k přednášce z 61. DMO
Proč se u společenství udává minimální počet obcí? Zřizujeme malotřídní školu a školku. Ve společném školském obvodu máme 5 obcí. Minimální počet nám brání vytvoření společenství, které by otázku zajištění školní docházky řešilo.
Minimální hranice členských obcí pro založení společenství obcí je v zákoně stanovena z důvodu zachování efektivity fungování takového společenství a zabránit tak přílišné fragmentaci výkonu veřejné správy. Tato skutečnost však sama o sobě nebrání, aby v daném případě obce založily „obyčejný“ dobrovolný svazek obcí, který otázku školství může řešit, a to včetně založení „svazkové“ mateřské či základní školy; ostatně sám zákon o obcích ve svém ustanovení § 50 písm. a) uvádí, že předmětem činnosti svazku obcí mohou být úkoly v oblasti školství. V této souvislosti poukazujeme na skutečnost, že existují i víceúčelové dobrovolné svazky obcí s velkým počtem členů (např. na Tišnovsku), které ale provozují svazkovou školu jen pro část členských obcí.
Závěrem si doplňujeme uvést, že výhodou společenství obcí oproti dobrovolnému svazku obcí je vedle provozování svazkové školy i možnost sdílet pedagogické a nepedagogické pracovníky s dalšími školami zřizovanými členskými obcemi. V současné době se ve spolupráci s Ministerstvem mládeže, školství a tělovýchovy pilotuje u vybraných společenství obcí nastavení místní školské správy.
Můžeme občanům naší obce dát možnost hradit poplatky ať už za komunální odpad, místní poplatek ze psů on-line? Využili jsme proto platební portál Středočeského kraje. Z hlediska daňového řádu jsme narazili na problém, že formulář musí obsahovat podpis. Je z právního hlediska možné toto nějak vyřešit?
Ministerstvo vnitra vykonává toliko dozor nad samotnou zákonností obecně závazných vyhlášek, otázky týkající se správy poplatku včetně jeho placení či vymáhání již nespadají do jeho působnosti. Správa poplatku je vykonávána v rámci přenesené působnosti v souladu se zákonem o místních poplatcích a daňovým řádem. S předmětným dotazem se tak lze obrátit na krajský úřad, který je nadřízeným správním orgánem obecního úřadu v oblasti místních poplatků, případně na Ministerstvo financí, jakožto gestora zákona o místních poplatcích a daňového řádu, resp. hierarchicky nejvýše postavený orgán v oblasti výkonu správy poplatků.
Ing. Bc. Miroslav Veselý, ředitel odboru veřejné správy, dozoru a kontroly, Ministerstvo vnitra