55. Dny malých obcí jsou za námi

Olomouc

Den malých obcí v Olomouci letos proběhl v posunutém termínu 5. 4. 2022 na Výstavišti Flora. Na konferenci přišlo více než 260 starostů a starostek, kteří se mohli setkat s 33 vystavovateli, jako například společností E.ON a Bonita, které jsou hlavními partnery 55. Dnů malých obcí. Celkově bylo na olomouckém dni téměř 300 účastníků.

Úvodního slova se chopil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, který starostům poděkoval za to, že obce úspěšně a ochotně řeší uprchlickou krizi spojenou s válkou na Ukrajině. Konferencí provedl oblíbený moderátor Českého rozhlasu Jan Pokorný.

Praha

O týden později – tedy v úterý 12. 4. – se starostové a starostky sešli v O2 universu v pražské Libni. Na konferenci přišlo více než 250 účastníků a rovněž vystavovalo 33 firem.

Konferenci zahájil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který zároveň představitelům obcí a měst taktéž poděkoval za jejich otevřený přístup k řešení uprchlické krize způsobené ruskou agresí na Ukrajině.

Na pražském Dnu malých obcí slovo dostala i 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová z hnutí STAN, která při přestávkovém mikrorozhovoru pro Jana Pokorného přiznala, že největší satisfakcí pro starostu či starostku není to, že ho pochválí někdo z Ministerstva financí, ale to, že ho voliči zase znovu zvolí. „Vlastně ho nemusí nikdo ani chválit, stačí například to, že starosta v obci postaví nějaký objekt, který je pak hojně užíván a v obci to žije,“ dodala.