Den malých obcí – 58. setkání (podzim 2023)

Termín a místo konání

  • 2. 11. 2023 (čtvrtek) – Praha 9, Českomoravská 2345/17 (mapa)
  • 7. 11. 2023 (úterý) – Olomouc, Wolkerova 37/17 (mapa)

Podzimní 58. Dny malých obcí se znovu těšily vysoké návštěvnosti

Na podzimní 58. Dny malých obcí, které proběhly ve čtvrtek 2. 11. 2023 v Praze v O2 Universu a v úterý 7. 11. 2023 na Výstavišti Flora Olomouc, zavítal znovu vysoký počet návštěvníků – dohromady více než 700. Na každé akci vystavovalo více než 40 firem, které obcím nabízejí cílené služby a produkty od softwarových řešení po instalaci naučných stezek. Starostky a starostové si v prezentační části mohli poslechnout, jaké změny je v legislativě čekají v příštím roce, o jaké dotace mohou žádat, nebo jak řešit pomocí dětských skupin nedostatek míst ve školkách.

58. DMO Praha

Dny malých obcí už od roku 1994 pořádá firma TRIADA, spol. s r. o. Tradičním hlavním partnerem byla společnost Bonita Group Service s.r.o., která obcím nabízí projekty dětských hřišť a volnočasových zón. Podruhé v řadě se stala hlavním partnerem také společnost PKV BUILD, s. r. o., která se zabývá obnovitelnou energetikou a energetickými úsporami pro obce. Na 58. Dnech malých obcí spolupracovaly Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Státní pozemkový úřad, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Akci podpořilo 13 mediálních partnerů.

Předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR a poslankyně Eliška Olšáková starostům popřála: „Starostkám a starostům bych chtěla hlavně popřát, ať se jim v jejich práci daří, ať se jim daří naplňovat jejich volební programy, ať v jejich obcích žijí lidé, kteří obec mají rádi, ať se jim podaří vytvořit dobré místo pro život a ať je občané jejich malé obce neopouští. Myslím si a podle plného sálu nejsem sama, že Den malých obcí je pro starosty úžasná příležitost, jak si poslechnout novinky z legislativy, z dotačních titulů, ale také možnost, jak mezi sebou sdílet svoji aktuální pracovní agendu, ať jde například o investice, nebo vyhlášky. To, co obec trápí a čím obec žije.“

„Den malých obcí považuji za velice zajímavou konferenci, ať už z hlediska obsahu, tak i z hlediska velkého množství vystavovatelů, protože každý rok se tady dozvím mnoho informací, navážu nové kontakty. Nejcennější jsou aktuální informace prezentované zástupci ministerstev a dalších institucí, které aplikujeme následně v obci,“ zhodnotil konferenci Matyáš Charvát, starosta obce Mokrá-Horákov.

Konferenční sekce

Pravidelnou sekci o národních dotačních titulech, ve které se starostové dozví, jaké dotace mohou pro následující období čerpat, mělo Ministerstvo pro místní rozvoj. Zástupci Státního pozemkového úřadu ve své přednášce zhodnotili přínos pozemkových úprav pro obce. Aktuálním otázkám hospodaření obcí včetně dopadů konsolidačního balíčku se věnoval ředitel odboru Miroslav Matej z Ministerstva financí. Náměstkyně Šárka Jelínková z Ministerstva práce a sociálních věcí posluchačům osvětlila principy budování dětských skupin v obcích a jejich financování. Miroslav Veselý, ředitel odboru veřejné správy, dozoru a kontroly na Ministerstvu vnitra hovořil o praktických dopadech novelizace zákona o obcích a změnách v oblasti normotvorby obcí.

58. DMO Olomouc

Další informace

Partneři

Prezentace ke stažení